Mleko modyfikowane – jak je wybrać i przygotować z myślą o zdrowiu dziecka?

Mleko modyfikowane pierwsze i następne jest popularnym wyborem wśród matek, zarówno tych karmiących piersią, jak i nie mogących tego robić. Jak je wybrać i jak je przygotować?

Jak wybrać i bezpiecznie wykorzystać mleko modyfikowane dla swojego malucha?

Kiedy już zdecydujesz się na rodzaj mleka modyfikowanego, nadszedł czas na wybór marki. Dostępnych jest wiele różnych marek, dlatego ważne jest, abyś uważnie czytała etykiety i wybrała taką, która jest odpowiednia dla wieku i etapu rozwoju Twojego dziecka.

Warto też porozmawiać z lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką środowiskową o tym, jakie mleka w proszku są przez nich polecane. Przygotowując mleko w proszku, zawsze postępuj dokładnie według instrukcji producenta – nie więcej, nie mniej. 

Pamiętaj – podgrzewanie butelek w kuchenkach mikrofalowych jest niebezpieczne, ponieważ w podgrzewanych w ten sposób płynach mogą tworzyć się gorące miejsca, które mogą poparzyć usta dziecka. Zawsze sprawdzaj temperaturę przed podaniem pokarmu.

Prawidłowe przygotowanie mleka w proszku dla niemowląt

Ważne jest, aby zrozumieć, jak przygotować i nakarmić dziecko mlekiem w proszku dla niemowląt. Nieprawidłowe przygotowanie lub przechowywanie koncentratu mleka w proszku lub płynu dla niemowląt może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak niedożywienie, odwodnienie, zapalenie żołądka i jelit, zatrucie pokarmowe, a nawet śmierć

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące przygotowania mleka dla niemowląt, porozmawiaj z pracownikiem służby zdrowia. 

Przygotowanie mleka w postaci proszku zwykle wygląda w ten sposób:

1. Umyj dokładnie ręce przed użyciem jakichkolwiek materiałów lub dotknięciem dziecka. Zaleca się noszenie rękawiczek podczas przygotowywania butelek
2. Umyj wszystkie naczynia, smoczki i butelki w gorącej wodzie z mydłem i dobrze wypłucz przed użyciem.
3. Gotuj świeżą wodę pitną przez co najmniej 2 minuty, a następnie pozwól jej ostygnąć do temperatury letniej przed zmieszaniem z proszkiem.
4. Dodaj proszek do butelki, wlej wodę, zamknij butelkę i wstrząśnij aż rozpuszczą się wszystkie grudki.
5. Sprawdź temperaturę mleka (powinna wynosić około 30 st. C.) i podaj butelkę dziecku.